Ana SayfaÜrünlerİnsan ve ToplumAydınlanma Felsefesi – W...

Aydınlanma Felsefesi – William F. Bristow

Satışta!

50,00 78,00

17. ve 18. yüzyıllarda Avrupa’nın gerçek bir zihin devrimi yaşamasına sebep olan Aydınlanma, özgürlük, ilerleme, hoşgörü, anayasacılık gibi, modernitenin temel prensiplerine dönüşecek bir dizi fikri savunuyordu.

Daha önceki yüzyılların bireysel ve toplumsal yaşam biçimlerini aşıp yeni bir insanlık tahayyülü sunan bu fikirler, Fransa’da, Almanya’da, Britanya’da ve Amerika’da farklı tonlamaları olan büyük bir entelektüel birikim yarattı.

Amerikalı felsefeci William F. Bristow bu kısa giriş kitabında Aydınlanma felsefesinin temel meselelerini, Aydınlanma Çağı diye nitelenen dönemin öne çıkan eserleri ve fikirleriyle birlikte ele alıyor.

Aydınlanmanın “hakikat” arayışını bilim, epistemoloji ve metafizik üzerinden; “iyi” arayışını siyaset, ahlak ve din teorileri üzerinden; “güzel” arayışını ise Aydınlanma estetiği üzerinden ele alan Aydınlanma Felsefesi bu devasa birikime dair kolay okunan, her seviyeden okur için anlaşılır bir zihin haritası sunuyor.

Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayınız.

  YAZAR HAKKINDA

  Milwaukee’deki Wisconsin Üniversitesinin Felsefe bölümünde öğretim üyesi olan Profesör William F. Bristow, doktorasını Harvard Üniversitesinden almıştır. Araştırmaları tarihsel olarak Immanuel Kant’ın ve Kant-sonrası Alman İdealistlerinin felsefi sistemlerine ve diğer on dokuzuncu yüzyıl filozoflarının çalışmalarına odaklanmaktadır.

  Yayın Yönetmeni

  Hikmet Akyüz

  Yazar

  William F. Bristow

  Türkçesi

  İrem Şalvarcı

  Editör

  Hasan Aksakal

  Kapak Tasarımı

  Turgut Üneli

  Yayına Hazırlayan

  Turgut Üneli

  Eser Dili

  Türkçe

  Basım Bilgisi

  1. Baskı / Ağustos 2022

  ISBN

  978-605-71256-2-0

  Boyut

  13.5 x 21 cm.

  Sayfa Sayısı

  84

  İç Kağıt

  60 gr. Holmen

  Kapak Kağıt

  300 gr. Amerikan Bristol