45,00 TL

Dünyayı Yeniden Büyülemek: Avrupa Romantizminden Portreler – Hasan Aksakal

Hasan Aksakal birçok ilginç ayrıntıyla süslediği bu kitapta Aydınlanma Çağının, bilimsel keşiflerin ve Sanayi Devriminin etkisiyle büyüsü bozulan bir dünyayı yeniden büyülemeye çalışan Romantikleri ve Batı bilincindeki en büyük dönüşüm olan Romantik Devrimi inceliyor.


Kitap Novalis, Friedrich Schlegel, Caspar David Friedrich, Friedrich Hölderlin gibi Alman Romantizminin temsilcileriyle William Blake, William Wordsworth, Samuel Taylor Coleridge, Lord Byron, Percy Shelley gibi İngiliz; Chateaubriand, Eugéne Delacroix, Victor Hugo ve Gérard de Nerval gibi Fransız Romantikleri bir araya getiriyor.


Bir yandan da Walter Scott üzerinden İskoç Romantizmine, Ugo Foscolo aracılığıyla İtalyan Romantizmine, Adam Mickiewicz etrafında Polonya Romantizmine ve Aleksandr Puşkin’in şekillendirdiği Rus Romantizmine yeni kapılar aralıyor.


Dünyayı Yeniden Büyülemek: Avrupa Romantizminden Portreler, 1789-1848 arası Avrupa entelektüel tarihine dair hem kültürlerarası, hem disiplinlerarası yeni yaklaşımlar sunan, renkli ve bilgi dolu bir çalışma.


İçindekiler | Yazarın Önsözü | Kitabın İçinden

YAZAR HAKKINDA

1983 doğumlu olan Hasan Aksakal, Witwatersrand, Uludağ ve İstanbul Üniversitesinde felsefe, uluslararası ilişkiler ve siyaset bilimi alanlarında öğrenim gördü.

Doktorasını 2014’te İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesindeki Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler programında tamamladı. Nişantaşı Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünde yardımcı doçent olarak kadro aldıktan sonra ABD’deki University of North Carolina at Chapel Hill’de, Tarih bölümünde, doktora-sonrası araştırmacı (post-doc fellow) olarak çalışmalarını sürdürdü.

Almanya’da, Mainz’daki Leibniz-Institut für Europäische Geschichte ve Berlin’deki Humboldt-Universität’te misafir araştırmacı olarak bulunan Aksakal, doktora çalışmalarından itibaren Alfa Yayınları için editörlük, Tarih Vakfı Yurt Yayınları için yayın koordinatörlüğü, Orient-Institut için ise I. Dünya Savaşı konusunda çeviriler yaptı.

VakıfBank Kültür Yayınları’nın kurucu yayın müdürü olan Hasan Aksakal, Milli Savunma Üniversitesinde lisansüstü düzeyde dersler vermektedir.

Elliden fazla telif araştırma makalesi bulunan Hasan Aksakal’ın kitap çalışmaları şunlardır:

Türk Politik Kültüründe Romantizm (İletişim Yayınları; 2015, 2019), Türk Muhafazakârlığı: Terennüm, Tereddüt, Tahakküm (Alfa; 2017), “Aydınlanma” Çağından “Karanlık” Yüzyıla: Politik Romantizm ve Modernite Eleştirileri (Kadim; 2011, Alfa; 2015) ve Türk Cogitosu ve Modern Türkiye’de Politik Yaşam (Kitabevi; 2013).

Yayın Yönetmeni

Hikmet Akyüz

Yazar

Hasan Aksakal

Son Okuma

Bilâl Sadi

Yayına Hazırlayan

Turgut Üneli

Kapak Tasarımı

Turgut Üneli

Eser Dili

Türkçe

Basım Bilgisi

1. Basım — Şubat 2021

ISBN

978-605-74682-0-8

Boyut

13.5 x 21 cm.

Sayfa Sayısı

236

İç Kağıt

60 gr. Holmen

Kapak Kağıt

300 gr. Amerikan Bristol