Ana SayfaÜrünlerİnsan ve ToplumDünyayı Yeniden Büyülemek: Avr...

Dünyayı Yeniden Büyülemek: Avrupa Romantizminden Portreler – Hasan Aksakal

Satışta!

58,00 90,00

Hasan Aksakal birçok ilginç ayrıntıyla süslediği bu kitapta Aydınlanma Çağının, bilimsel keşiflerin ve Sanayi Devriminin etkisiyle büyüsü bozulan bir dünyayı yeniden büyülemeye çalışan Romantikleri ve Batı bilincindeki en büyük dönüşüm olan Romantik Devrimi inceliyor.

Kitap Novalis, Friedrich Schlegel, Caspar David Friedrich, Friedrich Hölderlin gibi Alman Romantizminin temsilcileriyle William Blake, William Wordsworth, Samuel Taylor Coleridge, Lord Byron, Percy Shelley gibi İngiliz; Chateaubriand, Eugéne Delacroix, Victor Hugo ve Gérard de Nerval gibi Fransız Romantikleri bir araya getiriyor.

Bir yandan da Walter Scott üzerinden İskoç Romantizmine, Ugo Foscolo aracılığıyla İtalyan Romantizmine, Adam Mickiewicz etrafında Polonya Romantizmine ve Aleksandr Puşkin’in şekillendirdiği Rus Romantizmine yeni kapılar aralıyor.

Dünyayı Yeniden Büyülemek: Avrupa Romantizminden Portreler, 1789-1848 arası Avrupa entelektüel tarihine dair hem kültürlerarası, hem disiplinlerarası yeni yaklaşımlar sunan, renkli ve bilgi dolu bir çalışma.

Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayınız.

  YAZAR HAKKINDA

  Hasan Aksakal, doktorasını 2014’te İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesindeki Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler programında tamamladı. North Carolina Üniversitesi-Chapel Hill’de, Tarih bölümünde doktora-sonrası araştırmacı olarak çalışmalarını sürdürdü (2015-2017).


  Lisansüstü öğrenim döneminden itibaren çeşitli yayınevleri için 350 civarında sosyal bilim kitabına editörlük-redaktörlük, sekiz kitaba çevirmenlik yapan Aksakal, 2018’de VakıfBank Kültür Yayınları’nın kurucu yayın müdürlüğünü üstlendi ve burada Türkiye’nin kültür hayatına 200 civarında kitap kazandırdı.


  2022’de Edinburgh Üniversitesi Milliyetçilik Çalışmaları programına ‘virtual scholar’ olarak kabul edilen Hasan Aksakal hal-i hazırda İZÜ Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümünde öğretim üyesidir.


  Aksakal’ın yayınlanmış kitapları şunlardır:

  Türk Politik Kültüründe Romantizm (İletişim Yayınları 2015, 2019); Türk Muhafazakârlığı: Terennüm, Tereddüt, Tahakküm (Alfa 2017); “Aydınlanma” Çağından “Karanlık” Yüzyıla: Politik Romantizm ve Modernite Eleştirileri (Kadim 2011, Alfa 2015); Türk Cogitosu ve Modern Türkiye’de Politik Yaşam (Kitabevi 2013) ve Dünyayı Yeniden Büyülemek: Avrupa Romantizminden Portreler (Beyoğlu Kitabevi 2021).

  Yayın Yönetmeni

  Hikmet Akyüz

  Yazar

  Hasan Aksakal

  Son Okuma

  Bilâl Sadi

  Yayına Hazırlayan

  Turgut Üneli

  Kapak Tasarımı

  Turgut Üneli

  Eser Dili

  Türkçe

  Basım Bilgisi

  1. Basım — Şubat 2021

  ISBN

  978-605-74682-0-8

  Boyut

  13.5 x 21 cm.

  Sayfa Sayısı

  236

  İç Kağıt

  60 gr. Holmen

  Kapak Kağıt

  300 gr. Amerikan Bristol