Ana SayfaÜrünlerSanatFatih ve Bellini – Nusre...

Fatih ve Bellini – Nusret Polat

Satışta!

70,00 110,00

Nusret Polat’ın bu kitabı, Fatih Sultan Mehmed ve Venedikli ressam Gentile Bellini’nin 1479’daki buluşmasını geniş bir kültürel karşılaşmalar alanı içinde ele alıyor.

Arka plana Bizans-Osmanlı kültürel alış-verişini yerleştiren yazar, Antik Yunan mirasına ilgisi ve kütüphanesindeki Batılı kitaplar üzerinden Fatih’in entelektüel dünyasının haritasını çıkarıyor.

Doğu ve Batı kültürünü kucaklayan bir sanat hamisi olarak Fatih’in, Avrupalı (ve Müslüman) sanatçılar tarafından yapılan portrelerinin analiz edilip yorumlandığı kitapta, Bellini’nin sanatının genel hatları ve İstanbul’da yaptıkları ise daha geniş bir çerçevede değerlendiriliyor.

Bellini’nin geldiği İstanbul’un bir ‘İslam Şehri’ olup olmadığı şeklindeki önemli bir tartışmayı da içeren kitap, “Fatih devrinin sahip olduğu kültürel heterojenliğe ve kozmopolit yapıya işaret etmek suretiyle, bugünün Türkiye’sindeki Osmanlı kültürü tartışmalarına katkıda bulunmayı hedefliyor.”

Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayınız.

  YAZAR HAKKINDA

  Nusret Polat, 1977 yılında Erzurum-İspir’de doğdu. Lisans, yüksek lisans ve doktorasını Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sosyoloji Bölümünde yaptı. Doktora öğrenciliği sırasında burslu olarak bir sene (2007-2008) Paris 1 Pantheon-Sorbonne Üniversitesinde doktora çalışmalarına devam etti.


  2009 yılında “Antik ve Modern Düşüncede İyi Yaşam ve Demokrasi” adlı doktora tezini savundu. 2005-2012 yılları arasında sırasıyla Gençsanat, Plato ve Artist dergisinin editörlüğünü yaptı.


  Yine bu yıllarda çeşitli sanat ve felsefe dergilerinde birçok yazısının yanı sıra İngilizce ve Fransızcadan yaptığı çevirileri yayınlandı. Sınırları Aşındırmak – Modernizm ve Çağdaş Sanat (2017) ile Güzel ve Yüce – Pisagor’dan Hegel’e Estetik Kültürü (2019) adlı kitapları yazdı. İstanbul Okan Üniversitesinde öğretim üyesidir.

   

  Yayın Yönetmeni

  Hikmet Akyüz

  Yazar

  Nusret Polat

  Son Okuma

  Bilâl Sadi

  Yayına Hazırlayan

  Turgut Üneli

  Kapak Tasarımı

  Turgut Üneli

  Eser Dili

  Türkçe

  Basım Bilgisi

  1. Basım — Mart 2021

  ISBN

  978-605-74682-1-5

  Boyut

  13.5 x 21 cm.

  Sayfa Sayısı

  232

  İç Kağıt

  70 gr. Holmen

  Kapak Kağıt

  300 gr. Amerikan Bristol