64,00 TL

Fatih ve Bellini – Nusret Polat

Nusret Polat’ın bu kitabı, Fatih Sultan Mehmed ve Venedikli ressam Gentile Bellini’nin 1479’daki buluşmasını geniş bir kültürel karşılaşmalar alanı içinde ele alıyor.


Arka plana Bizans-Osmanlı kültürel alış-verişini yerleştiren yazar, Antik Yunan mirasına ilgisi ve kütüphanesindeki Batılı kitaplar üzerinden Fatih’in entelektüel dünyasının haritasını çıkarıyor.


Doğu ve Batı kültürünü kucaklayan bir sanat hamisi olarak Fatih’in, Avrupalı (ve Müslüman) sanatçılar tarafından yapılan portrelerinin analiz edilip yorumlandığı kitapta, Bellini’nin sanatının genel hatları ve İstanbul’da yaptıkları ise daha geniş bir çerçevede değerlendiriliyor.


Bellini’nin geldiği İstanbul’un bir ‘İslam Şehri’ olup olmadığı şeklindeki önemli bir tartışmayı da içeren kitap, “Fatih devrinin sahip olduğu kültürel heterojenliğe ve kozmopolit yapıya işaret etmek suretiyle, bugünün Türkiye’sindeki Osmanlı kültürü tartışmalarına katkıda bulunmayı hedefliyor.”


İçindekiler | Yazarın Önsözü | Kitabın İçinden

,

YAZAR HAKKINDA

Nusret Polat, 1977 yılında Erzurum-İspir’de doğdu. Lisans, yüksek lisans ve doktorasını Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sosyoloji Bölümünde yaptı. Doktora öğrenciliği sırasında burslu olarak bir sene (2007-2008) Paris 1 Pantheon-Sorbonne Üniversitesinde doktora çalışmalarına devam etti.

2009 yılında “Antik ve Modern Düşüncede İyi Yaşam ve Demokrasi” adlı doktora tezini savundu. 2005-2012 yılları arasında sırasıyla Gençsanat, Plato ve Artist dergisinin editörlüğünü yaptı.

Yine bu yıllarda çeşitli sanat ve felsefe dergilerinde birçok yazısının yanı sıra İngilizce ve Fransızcadan yaptığı çevirileri yayınlandı.

Sınırları Aşındırmak – Modernizm ve Çağdaş Sanat (2017) ile Güzel ve Yüce – Pisagor’dan Hegel’e Estetik Kültürü (2019) adlı kitapları yazdı. İstanbul Okan Üniversitesinde öğretim üyesidir.

Yayın Yönetmeni

Hikmet Akyüz

Yazar

Nusret Polat

Son Okuma

Bilâl Sadi

Yayına Hazırlayan

Turgut Üneli

Kapak Tasarımı

Turgut Üneli

Eser Dili

Türkçe

Basım Bilgisi

1. Basım — Mart 2021

ISBN

978-605-74682-1-5

Boyut

13.5 x 21 cm.

Sayfa Sayısı

232

İç Kağıt

70 gr. Holmen

Kapak Kağıt

300 gr. Amerikan Bristol