90,00 TL

Genç Harold’un Yolculuğu – Lord Byron

Shakespeare’den sonra, Dickens’la beraber muhtemelen en çok okunan İngiliz edebiyatçı olan Lord Byron skandallarla ve kahramanlıklarla anılan sıradışı bir hayat yaşadı.


Eğer 19. yüzyılda, 20. yüzyıldaki James Dean tipi bir “Hızlı yaşa, genç öl” felsefesi varsa, o kesinlikle Lord Byron’dan ilham almıştı. Byron 19. yüzyılın ilk çeyreğinin gerçek anlamda “rock star”ıydı. Yaşamıyla eserinin iç içe geçtiği Genç Harold’ın Yolculuğu, Byron’ın Don Juan’la birlikte dünya edebiyatına armağan ettiği iki görkemli klasikten biridir.


Bu büyük eserin ilk kısmı 1812’de yayınlanır yayınlanmaz büyük bir edebiyat olayına dönüşmüştür. Genç ve soylu Harold’ın ülkesinden ayrılmak zorunda kalarak meçhule doğru yola çıktığı bu kişisel destanın ilk durağı Napoléon Savaşlarının ve kadim geçmişin gölgesinin düştüğü Portekiz ve İspanya olur.


Sonrasında Arnavutluk ve Yunanistan’a, Orta Avrupa ve kısmen Türkiye’den İtalya coğrafyasına dek uzanan yolculuklarında şair kendini ve Avrupa’nın köklerini arar.


Bir destan, bir seyahatname, bir Avrupa kültür atlası olarak da okunabilecek zenginlikteki Genç Harold’ın Yolculuğu, Hasan Aksakal’ın sunuşu ve Tamer Gülbek’in duru Türkçesiyle, iki yüz yılın ardından ilk defa dilimize kazandırılan gerçek bir başyapıt!


İçindekilerKitabın İçinden

YAZAR HAKKINDA

İngiliz edebiyatının en büyük şairlerinden biri kabul edilen ve Romantizme kattıklarıyla 19. yüzyıl Avrupa sanatını derinden etkileyen George Gordon Byron, yani Lord Byron, 22 Ocak 1788’de Londra’da doğdu. Byron, sıradışı yeteneğiyle yirmi yaşında üne kavuştu ve ölümüne dek belki de Avrupa’nın en ikonik figürlerinden biri olarak yaşadı.

Uzun anlatı şiirleri olan Genç Harold’ın Yolculuğu (1812-1818) ve Don Juan (1819-1824) modern edebiyat tarihinin en önemli eserleri arasına girdi. Byron, Napoléon’un yenildiği ve imparatorlukların otoriterleştiği 1816’da ülkesi İngiltere’yi terk edip ömrünün sonuna dek Avrupa’nın çeşitli yerlerinde yaşadı.

Nitekim Genç Harold’ın Yolculuğu’nun konu edindiği Portekiz, İspanya, Arnavutluk, Yunanistan, Orta Avrupa, kısmen Türkiye ve İtalya coğrafyasına yayılan izlenimler bütünü, şairin kendini ve Avrupa’nın köklerini arayışının ürünüdür. Yunan Bağımsızlık Savaşına katılan ve orada 19 Nisan 1824’te ölen Lord Byron, henüz 36 yaşındaydı.

Yayın Yönetmeni

Hikmet Akyüz

Yazar

Lord Byron

Türkçesi

Tamer Gülbek

Yayına Hazırlayan

Hasan Aksakal

Kapak Tasarımı

Turgut Üneli

Eser Dili

Türkçe

Basım Bilgisi

1. Basım — Haziran 2021

ISBN

978-605-74682-4-6

Boyut

13.5 x 21 cm.

Sayfa Sayısı

408

İç Kağıt

60 gr. Holmen

Kapak Kağıt

300 gr. Amerikan Bristol