Ana SayfaÜrünlerEdebiyatKırk Ekülük Adam, Platon’un Dü...

Kırk Ekülük Adam, Platon’un Düşü ve Diğer Hikâyeler – Voltaire

Satışta!

58,00 80,00

Ölümünün üzerinden iki yüz elli yıl geçmesine rağmen Voltaire’in eserleri hiç eskimemiştir. Onu ölümsüz kılan özelliklerinin başında, tüm yeryüzünde ve tüm zamanlarda geçerli olan insanlık hallerine dair en doğru toplumsal eleştirileri yapmış olması gelir.

İroniktir ki, Voltaire’in Candide’den Zadig’e dek hikâyelerine konu ettiği dünya halkları bugün de hemen hemen aynı haldedir.

Voltaire’in bugüne dek Türkçeye çevrilmemiş evrensel insanlık hikâyelerinden yapılan bu seçki, uzak geçmişteki Persepolis’ten Platon döneminin Antik Yunanistan’ına, ağır vergiler altında ezilen XV. Louis Fransa’sından günümüzdeki ve yanımızdaki sosyal tiplere dek birçok şeye bakıyor ve bize dünyayı “olduğu gibi” ve “olması gerektiği gibi” resmediyor.

Okurlarına bir yandan sıklıkla bugünün ve buranın sorunlarını hatırlatıp bir yandan da uzun insanlık tarihine ayna tutan Kırk Ekülük Adam, Platon’un Düşü ve Diğer Hikâyeler, verdiği evrensel mesajlarla gerçek bir kültürel hazine.

Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayınız.

  YAZAR HAKKINDA

  Modern zamanların en önemli düşünürlerinden biri olan Voltaire (gerçek adıyla François-Marie Arouet) 21 Kasım 1694’te doğmuştur. Hiciv ve eleştiri yüklü zekâsıyla Fransız Aydınlanmasının öncü filozofu olmuştur. Katolik Kilisesini merkeze alarak müesses Hıristiyanlığı eleştirmesiyle ünlenen Voltaire, Fransız Devriminin kültürel temellerini oluşturan isimlerdendir.


  İfade özgürlüğünü, din ve vicdan özgürlüğünü, kiliseyle devletin ayrışmasını talep eden tüm akımların başlıca referansları olan Voltaire, salt bir felsefeci olmakla yetinmeyip hikâye, şiir, piyes, roman, deneme, tarih ve bilimsel inceleme gibi çok çeşitli türlerde yaklaşık yarım yüzyıl boyunca eserler vermiş, bilgiyi geniş kitlelere ulaştırmayı amaç edinmiştir. Aydınlanmacı monarklarla danışmanlık ve dostluk ilişkisi de kuran Voltaire’den günümüze 20.000’den fazla mektupla birlikte 2000’den fazla kitap ve kitapçık kalmıştır.


  Voltaire, Aydınlanma felsefesinin esasını teşkil eden konularda kırk yıl rakip olduğu Jean-Jacques Rousseau’dan birkaç hafta önce, 30 Mayıs 1778’de, Paris’te ölmüştür. Mezarı modern Fransa’nın kurucu babalarının istirahatgâhı Panthéon’dadır.

  Yayın Yönetmeni

  Hikmet Akyüz

  Yazar

  Voltaire

  Türkçesi

  İlhan Burak Tüzün

  Editör

  Hasan Aksakal

  Son Okuma

  Bilâl Sadi

  Kapak Tasarımı

  Turgut Üneli

  Yayına Hazırlayan

  Turgut Üneli

  Eser Dili

  Türkçe

  Basım Bilgisi

  1. Basım — Haziran 2021

  ISBN

  978-605-74682-5-3

  Boyut

  13.5 x 21 cm.

  Sayfa Sayısı

  120

  İç Kağıt

  60 gr. Holmen

  Kapak Kağıt

  300 gr. Amerikan Bristol