Ana SayfaÜrünlerİnsan ve ToplumLacancı Başlangıçlar: Klinikte...

Lacancı Başlangıçlar: Klinikten Politikaya Lacancı Psikanaliz – Özgür Öğütcen

Satışta!

115,00 150,00

Yirminci yüzyılın en etkili ve en tartışmalı psikanalistlerinden olan Jacques Lacan’ın çalışmalarına gösterilen ilgi son yıllarda büyük artış göstermekte.

Lacan’ın tartışmaya açtığı konular etrafında yazılan tezler, makaleler, kitaplar farklı disiplinleri bir araya getirerek yaşadığımız çağı anlamlandırmaya çalışmakta.

Lacancı psikanalizin Türkiye’deki en saygın uzmanlarından Özgür Öğütcen bu kitabıyla Lacan’ı ve Lacancı psikanalize dair tartışmaları daha anlaşılır kılacak bir okuma öneriyor.

Nuri Bilge Ceylan sinemasından resim sanatına, politikadan seans odasının gizemine, popüler kültürden toplumsal değişime kadar pek çok alana değinen Lacancı Başlangıçlar hem psikanalize ilgi duyanlar için, hem kendine ve dünyaya farklı gözle bakmak isteyenler için zihin açıcı bir deneme…

Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayınız.

  YAZAR HAKKINDA

  Ankara doğumlu psikanalist ve psikiyatrist; psikanaliz, ideoloji eleştirisi, özne/öznellik ve psikanalizin klinik uygulamalarıyla ilgilenmektedir. 2000’li yılların başlarından itibaren bu alanlarda yazmış, düşünmüş ve çeviriler yapmıştır.


  Bir grup entelektüelle birlikte “Suret” dergisinin hayata geçirilmesinde rol oynamıştır. Türkiye’de Lacancı psikanalizin tanınmasında ve uygulamaya konulmasında çok önemli katkıları olmuştur. Lacancı psikanalizin diğer ülkelerdeki uygulamalarının Türkiye’de de bilinmesi amacıyla etkinlikler düzenlenmesine katkıda bulunmuştur ve bu etkinliklerde pek çok kez konuşmacı olarak yer almıştır.


  Bilgi Üniversitesi Kültürel İncelemeler bölümünde öğretim görevlisidir; psikanaliz ve popüler kültür konularında verdiği derslerde pek çok temel psikanalitik metni popüler kültür ürünleriyle birlikte ele almaktadır.


  Bahçeşehir Üniversitesinde de öğretim üyesi olan Öğütcen, klinik psikoloji yüksek lisans öğrencilerine süpervizyon vermektedir. Lacancı psikanaliz alanında yapılan pek çok yayına ve kitap çevirisine öncülük etmiştir, bunlar arasında Bruce Fink, Darian Leader ve benzeri yazarlar sayılabilir.


  Ek olarak kendisi de çeviri yapmaktadır, yaptığı çeviriler arasında Bruce Fink’in Lacancı Psikanalize Bir Giriş adlı kitabı ve Slavoj Žižek’in Komünist Ufuk adlı kitabı sayılabilir.

  Yayın Yönetmeni

  Hikmet Akyüz

  Yazar

  Özgür Öğütcen

  Editör

  Hikmet Akyüz

  Kapak Tasarımı

  Turgut Üneli

  Yayına Hazırlayan

  Turgut Üneli

  Eser Dili

  Türkçe

  Basım Bilgisi

  1. Baskı / Ekim 2021

  ISBN

  978-605-74682-8-4

  Boyut

  13.5 x 21 cm.

  Sayfa Sayısı

  320

  İç Kağıt

  60 gr. Holmen

  Kapak Kağıt

  300 gr. Amerikan Bristol