60,00 TL

Rüzgârlı Truva’nın Duvarları: Bir Heinrich Schliemann Biyografisi – Marjorie Braymer

19. yüzyıl Avrupa’sı olağanüstü hayat hikâyeleriyle doludur. Bir taraftan Victoria Çağı entelektüelleri, bir taraftan da Bismarck Prusya’sının bilimsel dinamizmi bugün yaşadığımız dünyaya bilimsel, teknolojik, kültürel bir imkânlar bütününü miras bırakmıştır.


Bu “uzun yüzyıl”da pek çok sanatçı, mucit ve kâşif birbirinden ilham almış, birbirini cesaretlendirmiştir. “Truva’nın kâşifi” olarak tanınan Heinrich Schliemann da bu sıradışı isimlerden biridir.


Amerikalı yazar Marjorie E. Braymer son derece akıcı bir dille kaleme aldığı bu kitapta arkeoloji biliminin en ikonik figürlerinden biri olan Heinrich Schliemann’ın büyük bir sabır ve inatla Homeros’un eserlerinin peşinde ülkeler, kıtalar gezmesini anlatıyor.


Onu, adını tarihe mal edecek büyük keşfinin öncesinde bazen sorunlu bir işadamı, bazen tipik bir Oryantalist, bazen tutkulu bir âşık, bazen de profesyonel arkeologlarca ciddiye alınmayan umutsuz bir heveskâr olarak resmediyor.


Truva’nın keşfinin büyüleyici hikâyesini Schliemann’ın hayatının aynı derecede büyüleyici hikâyesiyle ustaca bir araya getiren bu eser, özellikle genç okurlara, peşinden gitmek istedikleri hayale dair muhteşem bir kararlılık örneği sunuyor.


İçindekiler | Yazarın Önsözü | Kitabın İçinden

YAZAR HAKKINDA

Marjorie Braymer, 21 Mart 1911 tarihinde ABD’nin Chicago kentinde doğdu. 1930-1940 yılları arasında New York’ta film şirketleri için metin editörü ve eleştirmeni olarak çalıştı.

1943 yılında Ohio State Üniversitesinden eğitim alanında diploma aldı. Sonrasında New York’a dönerek Columbia Üniversitesinde aynı alanda yüksek lisans yaptı.

1960-1961 yıllarında Stanford Üniversitesinde çalışan Braymer, bir yandan da yazarlık kariyerine devam etti. Braymer, Rüzgârlı Truva’nın Duvarları kitabıyla 1960 yılında New York Herald Tribune’un Bahar Kitap Festivalinde Onur Ödülünü kazandı.

1983 yılında yayınlanan Atlantis: Bir Efsanenin Biyografisi başlıklı kitabı, Atlantis’in yok oluşundan günümüze değin süregelen efsanesinin izini sürüyor. Braymer 18 Kasım 1988’de hayata veda etti.

Yayın Yönetmeni

Hikmet Akyüz

Yazar

Marjorie Braymer

Türkçesi

Levent Soyal, Onur Yıldırım

Editör

Bilâl Sadi

Sayfa Tasarımı

Turgut Üneli

Kapak Tasarımı

Turgut Üneli

Eser Dili

Türkçe

Basım Bilgisi

1. Basım — Nisan 2021

ISBN

978-605-74682-2-2

Boyut

13.5 x 21 cm.

Sayfa Sayısı

232

İç Kağıt

60 gr. Holmen

Kapak Kağıt

300 gr. Amerikan Bristol