Ana SayfaÜrünlerEdebiyatSpoon River Antolojisi –...

Spoon River Antolojisi – Edgar Lee Maters

Satışta!

105,00 150,00

Yirminci yüzyıl Amerikan edebiyatının en sıradışı eserlerinden biri olan Spoon River Antolojisi, kurgusal bir kasabanın vefat etmiş insanlarının bakış açılarından yazılmış bir şiir koleksiyonudur. Her bir şiir, o şiire adını veren kişinin mezar yazıtı olarak kurgulanmıştır.

Bu yazıtlarda, Spoon River adlı bu farazi Amerikan Orta Batı kasabasının mezarlığına gömülen 250 kişinin yaşam öyküleri birbirine bağlanarak hayatları ve ölümleri anlatılır; üstelik aşkları ve nefretleri, başarıları ve başarısızlıkları, sırları ve suçları da ifşa edilir.

Spoon River Antolojisi 1915’te ilk kez yayınlandığında, cinsellik, ahlaki çürüme ve ikiyüzlülük konularındaki açık sözlü yaklaşımı nedeniyle büyük bir sansasyon yarattı.

Amerikan kasabasının değerlerine yönelttiği eleştirel bakış açısı birçok yazarı etkiledi. Yayınlanışıyla beraber, Edgar Lee Masters’ın yanı sıra Carl Sandburg, Vachel Lindsay ve Theodore Dreiser gibi isimlerin temsil ettiği “Şikago Rönesansı” hareketinin en önemli köşe taşlarından biri hâline geldi.

Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayınız.

Stokta yok

  YAZAR HAKKINDA

  Edgar Lee Masters (23 Ağustos 1868 – 5 Mart 1950) Amerikalı avukat, şair, biyografi ve oyun yazarı. Edgar Lee Masters, Garnett, Kansas’ta doğdu ve Illinois’un Lewistown ve Petersburg adlı küçük kasabalarında büyüdü. Şiir ve düzyazı olarak kırk kitabı bulunan Masters, en çok büyük şiir toplamı Spoon River Antolojisi (1915) ile anılır.


  Bu şiir toplamı, hayalî bir Orta Batı kasabası olan Spoon River’ın mezarlığındaki kitabelerden alındığı varsayılan, serbest vezinle yazılmış iki yüz elli civarı şiirden oluşur.


  Spoon River Antolojisi 1915’te ilk kez yayınlandığında, cinsellik, ahlaki bozulma ve ikiyüzlülük konularındaki açık sözlü yaklaşımı nedeniyle büyük bir sansasyon yaratmıştı; küçük bir Orta Batı kasabasının değerlerine yöneltilen bu eleştirel bakış, o dönemin yazarlarını ve sonraki jenerasyonları çeşitli biçimlerde etkilemiştir.

  Yayın Yönetmeni

  Hikmet Akyüz

  Yazar

  Edgar Lee Masters

  Türkçesi

  Tamer Gülbek

  Editör

  Hasan Aksakal

  Kapak Tasarımı

  Turgut Üneli

  Yayına Hazırlayan

  Turgut Üneli

  Eser Dili

  Türkçe

  Basım Bilgisi

  1. Baskı / Ocak 2022

  ISBN

  978-605-71256-0-6

  Boyut

  13.5 x 21 cm.

  Sayfa Sayısı

  292

  İç Kağıt

  60 gr. Holmen

  Kapak Kağıt

  300 gr. Amerikan Bristol