Ana SayfaÜrünlerİnsan ve ToplumTürk Sağı Mahalle, Kriz ve Kri...

Türk Sağı Mahalle, Kriz ve Kritik – A. Tarık Çelenk

Satışta!

100,00 150,00

Ahmet Tarık Çelenk bu kitapta Türk Sağının üç ana bileşeni olan muhafazakâr, milliyetçi ve İslamcı dünya görüşlerinin ve yaşam tarzlarının sosyo-kültürel ve politik bir analizini sunuyor.

Çelenk, bugünün Türkiye’sine dair zamanın ruhunu yansıtan birçok kritik konuda Türk Sağının kriz(ler)ine dikkat çekerken, bir yandan da krizlere yol açan nedenleri sorguluyor ve onların kritiğini yapıyor.

Türkiye’nin 1960’lı yıllardan bu yana geçirdiği büyük değişime şahitlik eden yazar, eleştirel akla muhtaç olduğunu söylediği Türk Sağının “mahalle” kompleksini aşamayışından bugünün gençlerinin inanç krizine, İttihatçılığın mirasından Kürt ve Ermeni meselesine, muhafazakâr burjuvazinin vizyon sorunundan tarikat ve cemaatlerin dünyevi dönüşümlerine dek birçok konuda cesur ve özgün değerlendirmelerde bulunuyor.

Türk Sağı: Mahalle, Kriz ve Kritik Osmanlı’dan günümüze Türk modernleşmesinin sosyal ve kültürel boyutlarına ilişkin pek çok ince detayı dile getiren, kapsamlı ve samimi bir eser…

Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayınız.

  YAZAR HAKKINDA

  1961 Erzurum doğumlu olan Ahmet Tarık Çelenk 1977’de Haydarpaşa Erkek Lisesinden, 1982’deyse İTÜ Elektrik Fakültesi Enerji bölümünden mezun olmuştur. 1983-1999 yılları arasında Deniz Kuvvetleri Komutanlığında mühendis subay olarak çalışan Çelenk, binbaşı rütbesindeyken görevinden istifa etmiştir.


  Kurucusu ve yöneticisi olduğu Ekopolitik adlı düşünce kuruluşunda çatışma çözümleri, politik psikoloji ve kolektif travmalar hakkında yüzlerce etkinlik düzenlemiştir.


  2018’de VakıfBank Kültür Yayınlarının kurucu genel yayın yönetmenliğini üstlenen Çelenk, hâlen çeşitli yazılı ve görsel yayın organlarında yazarlık ve yorumculuk yapmaktadır.


  Çelenk’in Türk Sağının Düşünce Atlası (2017), Öteki ile Uzlaşmanın Yolculuğu: Ekopolitik (2020) ve derleyicisi olduğu Yüzyıllık Düğüm: Musul Vilayeti (2020) adlı kitap çalışmaları bulunmaktadır.

  Yazar

  Ahmet Tarık Çelenk

  Editör

  Hasan Aksakal

  Kapak Tasarımı

  Turgut Üneli

  Yayına Hazırlayan

  Turgut Üneli

  Eser Dili

  Türkçe

  Basım Bilgisi

  1. Baskı / Ağustos 2022

  ISBN

  978-605-71256-3-7

  Boyut

  13.5 x 21 cm.

  Sayfa Sayısı

  312

  İç Kağıt

  60 gr. Holmen

  Kapak Kağıt

  300 gr. Amerikan Bristol