90,00 TL

Türkiye’de Asker, Toplum ve Siyaset – Hakan Şahin

Hakan Şahin’in Tanzimat döneminden başlayıp 2010’lara uzanan ve erden mareşale her rütbeden 132 askerin kaleme aldığı 163 hatırat, günlük, defter ve otobiyografiden yola çıkarak yaptığı bu çalışma, modern Türk ordusunun son 150 yıldaki geçmişine ayna tutuyor ve çok kapsamlı bir zihniyet analizi yapıyor.


Türkiye’de Asker, Toplum, Siyaset’in incelediği kaynakların en eski tarihlisi 1839 doğumlu Gazi Ahmet Muhtar Paşa’ya, en yenisi ise 1974 doğumlu asteğmen Selahattin Yusuf’a ait. 50 bin sayfayı aşan bir malzemenin çözümlenip ilk defa yorumlandığı bu çalışma, yazarlarının yaşamöykülerini ve dönemlerinin siyasi-toplumsal atmosferini de dikkate alarak askerî sosyoloji alanına devasa bir panoramik bakış sunuyor.


Prof. Dr. Ümit Cizre’nin sunuş yazısında ifade ettiği gibi, Türkiye’de Asker, Toplum, Siyaset: Askerlerin Yaşam Anlatıları Üzerinden Bir Okuma, Türk modernleşmesinin en önemli aktörlerinden biri olan askerin kendisine, topluma, siyasete bakış açısını anlamak, anlamlandırmak ve açıklamak adına muazzam bir emeğin ürünü…


İçindekiler | Kitabın İçinden

,

YAZAR HAKKINDA

Hakan Şahin, Ankara’da doğdu. Maltepe Askeri Lisesi’nin ardından 1998’de Kara Harp Okulundan, 2009’da Kara Harp Akademisi’nden mezun oldu. KHO Savunma Bilimleri Enstitüsünde savunma yönetimi alanında yüksek lisans yaptı.

NATO Savunma Kolejinde öğrenim gördü. Türkiye’nin çeşitli şehirlerinde ve Prizren/Kosova’da takım, bölük ve tabur komutanlığı; Napoli/İtalya ve Genelkurmay Başkanlığında karargah subaylığı görevlerinde bulundu.

İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesindeki yüksek lisansını “Toplumsal Değişim Sürecinde Orduların Değişen Rolü ve Örgütlenmesi” ve aynı fakültedeki doktorasını “Asker Anılarında Türkiye’de Toplum ve Siyaset Algısı” başlıklı çalışmalarıyla tamamladı.

Çeşitli makaleleri ulusal ve uluslararası akademik dergilerde yayımlandı. Türkiye siyaseti üzerine gözlem ve çalışmalarını güvenlik politikaları ve sivil-asker ilişkileri odaklı olarak sürdürüyor.

Yayın Yönetmeni

Hikmet Akyüz

Yazar

Hakan Şahin

Editör

Bilâl Sadi

Kapak Tasarımı

Turgut Üneli

Yayına Hazırlayan

Turgut Üneli

Eser Dili

Türkçe

Basım Bilgisi

1. Basım – Temmuz 2021

ISBN

978-605-74682-6-0

Boyut

13.5 x 21 cm.

Sayfa Sayısı

436

İç Kağıt

60 gr. Holmen

Kapak Kağıt

300 gr. Amerikan Bristol