Yazar

Hasan Aksakal

1983 doğumlu olan Hasan Aksakal, Witwatersrand, Uludağ ve İstanbul Üniversitesinde felsefe, uluslararası ilişkiler ve siyaset bilimi alanlarında öğrenim gördü. Doktorasını 2014’te İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesindeki Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler programında tamamladı. Nişantaşı Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünde yardımcı doçent olarak kadro aldıktan sonra ABD’deki University of North Carolina at Chapel Hill’de, Tarih bölümünde, doktora-sonrası araştırmacı (post-doc fellow) olarak çalışmalarını sürdürdü. Almanya’da, Mainz’daki Leibniz-Institut für Europäische Geschichte ve Berlin’deki Humboldt-Universität’te misafir araştırmacı olarak bulunan Aksakal, doktora çalışmalarından itibaren Alfa Yayınları için editörlük, Tarih Vakfı Yurt Yayınları için yayın koordinatörlüğü, Orient-Institut için ise I. Dünya Savaşı konusunda çeviriler yaptı. VakıfBank Kültür Yayınları’nın kurucu yayın müdürü olan Hasan Aksakal, Milli Savunma Üniversitesinde lisansüstü düzeyde dersler vermektedir.

Elliden fazla telif araştırma makalesi bulunan Hasan Aksakal’ın kitap çalışmaları şunlardır: Türk Politik Kültüründe Romantizm (İletişim Yayınları; 2015, 2019), Türk Muhafazakârlığı: Terennüm, Tereddüt, Tahakküm (Alfa; 2017), “Aydınlanma” Çağından “Karanlık” Yüzyıla: Politik Romantizm ve Modernite Eleştirileri (Kadim; 2011, Alfa; 2015) ve Türk Cogitosu ve Modern Türkiye’de Politik Yaşam (Kitabevi; 2013).

Yazarın kitapları

Dünyayı Yeniden Büyülemek: Avrupa Romantizminden Portreler

50,00

❝Elbette Romantizmin zengin ol­duğu kadar çelişkili de olan müktesebatı pek çok defa eko-faşizme de imkân sağlamıştır. Buna rağmen mitleri ve mistik güçleri değer­sizleştiren Aydınlanmacı söylemin aksine, Romantik mitoloji merakı insanlara mufassal kıssalar ve garip efsaneler temin etmiş, böylelikle onların günlük acılarını hafifletmiştir. Ejderhalar, canavarlar ve kurt­larla başlayıp Kral Arthur masallarıyla, Kızıl Elma ya da Megali Idea benzeri kutsal misyonlar etrafında devam eden etnik mitlerden gide­rek daha rafine ve serinkanlı bir tarih yazıcılığına doğru evrilmiştir Romantizm. Bununla birlikte bugün de dünyayı büyüleyen popüler kültür-sanat çalışmalarında görüyoruz ki, o köklerden gelmekte olan fantastik, muhayyel veya lejander tarih merakı her daim profesyonel tarihçiliğin yanı başında olacaktır.❞


İçindekiler | Yazarın Önsözü | Kitabın İçinden