Yazar

Hasan Aksakal

1983 doğumlu olan Hasan Aksakal, Witwatersrand, Uludağ ve İstanbul Üniversitesinde felsefe, uluslararası ilişkiler ve siyaset bilimi alanlarında öğrenim gördü. Doktorasını 2014’te İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesindeki Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler programında tamamladı. Nişantaşı Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünde yardımcı doçent olarak kadro aldıktan sonra ABD’deki University of North Carolina at Chapel Hill’de, Tarih bölümünde, doktora-sonrası araştırmacı (post-doc fellow) olarak çalışmalarını sürdürdü. Almanya’da, Mainz’daki Leibniz-Institut für Europäische Geschichte ve Berlin’deki Humboldt-Universität’te misafir araştırmacı olarak bulunan Aksakal, doktora çalışmalarından itibaren Alfa Yayınları için editörlük, Tarih Vakfı Yurt Yayınları için yayın koordinatörlüğü, Orient-Institut için ise I. Dünya Savaşı konusunda çeviriler yaptı. VakıfBank Kültür Yayınları’nın kurucu yayın müdürü olan Hasan Aksakal, Milli Savunma Üniversitesinde lisansüstü düzeyde dersler vermektedir.

Elliden fazla telif araştırma makalesi bulunan Hasan Aksakal’ın kitap çalışmaları şunlardır: Türk Politik Kültüründe Romantizm (İletişim Yayınları; 2015, 2019), Türk Muhafazakârlığı: Terennüm, Tereddüt, Tahakküm (Alfa; 2017), “Aydınlanma” Çağından “Karanlık” Yüzyıla: Politik Romantizm ve Modernite Eleştirileri (Kadim; 2011, Alfa; 2015) ve Türk Cogitosu ve Modern Türkiye’de Politik Yaşam (Kitabevi; 2013).

Yazarın kitapları

Huzursuz Modernite: Avrupa Entelektüel Tarihi Üzerine Makaleler – Hasan Aksakal

80,00 TL

Hasan Aksakal bu kitapta, Avrupa modernitesinin huzursuzluk, karamsarlık, anksiyete, yabancılaşma, yozlaşma, décadence ve çöküş söylemleri eşliğinde on dokuzuncu ve yirminci yüzyılın entelektüel, kültürel ve toplumsal tarihini inceliyor.


Sanayi Devrimi dönemindeki “moderniteden kaçış” arayışlarından II. Dünya Savaşı sırasında “modernitenin yıkılışı” söylemine dek Trans-Atlantik Avrupa’nın edebiyat, felsefe ve sanat Panthéon’unda gezinen Aksakal, romantizm, modernizm ve postmodernizmin muazzam birikimini değerlendiriyor.


Huzursuz Modernite, Lord Byron, Heine, Dickens, Marx, Baudelaire, Schopenhauer, Nietzsche, Tönnies, Simmel, T. S. Eliot, Heidegger gibi isimlerle beraber oryantalizmden emperyalizme, Büyük Savaştan Büyük Depresyona, Nazizmden Soğuk Savaşa dek modernitenin huzursuzluğunu takip etmek isteyenler için karşı-modernite, karşı-estetik, karşı-kültür gibi kavramlardan yararlanan, zengin bir entelektüel ve kültürel tarih çalışması…

Dünyayı Yeniden Büyülemek: Avrupa Romantizminden Portreler – Hasan Aksakal

45,00 TL

Hasan Aksakal birçok ilginç ayrıntıyla süslediği bu kitapta Aydınlanma Çağının, bilimsel keşiflerin ve Sanayi Devriminin etkisiyle büyüsü bozulan bir dünyayı yeniden büyülemeye çalışan Romantikleri ve Batı bilincindeki en büyük dönüşüm olan Romantik Devrimi inceliyor.


Kitap Novalis, Friedrich Schlegel, Caspar David Friedrich, Friedrich Hölderlin gibi Alman Romantizminin temsilcileriyle William Blake, William Wordsworth, Samuel Taylor Coleridge, Lord Byron, Percy Shelley gibi İngiliz; Chateaubriand, Eugéne Delacroix, Victor Hugo ve Gérard de Nerval gibi Fransız Romantikleri bir araya getiriyor.


Bir yandan da Walter Scott üzerinden İskoç Romantizmine, Ugo Foscolo aracılığıyla İtalyan Romantizmine, Adam Mickiewicz etrafında Polonya Romantizmine ve Aleksandr Puşkin’in şekillendirdiği Rus Romantizmine yeni kapılar aralıyor.


Dünyayı Yeniden Büyülemek: Avrupa Romantizminden Portreler, 1789-1848 arası Avrupa entelektüel tarihine dair hem kültürlerarası, hem disiplinlerarası yeni yaklaşımlar sunan, renkli ve bilgi dolu bir çalışma.


İçindekiler | Yazarın Önsözü | Kitabın İçinden