44,00 TL

Nietzsche’nin Felsefesi – R. Lanier Anderson

Modern Batı düşüncesinin enigması olan Friedrich Wilhelm Nietzsche bireycidir, perspektivisttir, elitisttir, anarşisttir, varoluşçudur, yaşamsalcıdır, nasyonalisttir, enternasyonalisttir, insanın ahlâken yükselişinin filozofudur, insanın ahlâken çöküşünün filozofudur, romantizmle postmodernizm arasında bir köprüdür; bazen de on dokuzuncu yüzyılla günümüz düşüncesi arasında köprüsüz bir uçurumdur.


Nietzsche aynı zamanda bir şairdir, denemecidir, filologdur. Nietzsche, her hâlükârda, entelektüel radikalizmin en önemli simalarındandır. Friedrich Nietzsche ve dağınık bir görünüm arz eden eserlerinin en önemlisinin hangisi olduğu konusunda da, onun neyin filozofu olduğu konusundaki kadar renkli ve sonuçsuz bir tartışma süregitmektedir. Böyle Buyurdu Zerdüşt, Ahlâkın Soykütüğü ya da İnsanca, Pek İnsanca…


Hakikaten Nietzsche’nin fikirlerinde de, eserlerinde de gerçek anlamda bir merkez bulmak hiç de kolay değildir. Bu nedenle, yazılarının ağırlık noktasının tespit edilemeyişi ile “Nietzsche enigması” adem-i merkeziyet kavramıyla da incelenmeyi hak etmektedir.


Bu çalışmada Amerikalı felsefeci L. R. Anderson, Nietzsche’yi ve ona dair süregiden tartışmaları bütüncül bir yaklaşımla ele alarak, aslında Nietzsche’nin zannedilenden çok daha tutarlı ve odaklı bir filozof olduğunu ortaya koyuyor. Nietzsche’nin Felsefesi felsefeyle ilgilenen her seviyeden okurlar için önemli ve güncel bir kaynak…

YAZAR HAKKINDA

R. L. (Robert Lanier) Anderson, Stanford Üniversitesi Beşeri Bilimler Fakültesinde felsefe profesörüdür. Kant ve Kant-sonrası Alman felsefesi üzerine çalışmaları olan Anderson, Yale Üniversitesi Felsefe bölümündeki öğreniminin ardından (1987), Pennyslvania Üniversitesinde aynı alanda yüksek lisans ve doktora yapmıştır (1993). Anderson Kuzey Amerika Nietzsche Derneğinin başkanlığını yapmaktadır.
Yayın Yönetmeni

Hikmet Akyüz

Yazar

R. Lanier Anderson

Türkçesi

Selin Dilmaç

Editör

Hasan Aksakal

Kapak Tasarımı

Turgut Üneli

Yayına Hazırlayan

Turgut Üneli

Eser Dili

Türkçe

Basım Bilgisi

1. Baskı / Mart 2022

ISBN

978-605-71256-1-3

Sayfa Sayısı

112

İç Kağıt

60 gr. Holmen

Kapak Kağıt

300 gr. Amerikan Bristol