Ana SayfaÜrünlerİnsan ve ToplumNietzsche’nin Felsefesi ...

Nietzsche’nin Felsefesi – R. Lanier Anderson

Satışta!

50,00 80,00

Modern Batı düşüncesinin enigması olan Friedrich Wilhelm Nietzsche bireycidir, perspektivisttir, elitisttir, anarşisttir, varoluşçudur, yaşamsalcıdır, nasyonalisttir, enternasyonalisttir, insanın ahlâken yükselişinin filozofudur, insanın ahlâken çöküşünün filozofudur, romantizmle postmodernizm arasında bir köprüdür; bazen de on dokuzuncu yüzyılla günümüz düşüncesi arasında köprüsüz bir uçurumdur.

Nietzsche aynı zamanda bir şairdir, denemecidir, filologdur. Nietzsche, her hâlükârda, entelektüel radikalizmin en önemli simalarındandır. Friedrich Nietzsche ve dağınık bir görünüm arz eden eserlerinin en önemlisinin hangisi olduğu konusunda da, onun neyin filozofu olduğu konusundaki kadar renkli ve sonuçsuz bir tartışma süregitmektedir. Böyle Buyurdu Zerdüşt, Ahlâkın Soykütüğü ya da İnsanca, Pek İnsanca…

Hakikaten Nietzsche’nin fikirlerinde de, eserlerinde de gerçek anlamda bir merkez bulmak hiç de kolay değildir. Bu nedenle, yazılarının ağırlık noktasının tespit edilemeyişi ile “Nietzsche enigması” adem-i merkeziyet kavramıyla da incelenmeyi hak etmektedir.

Bu çalışmada Amerikalı felsefeci L. R. Anderson, Nietzsche’yi ve ona dair süregiden tartışmaları bütüncül bir yaklaşımla ele alarak, aslında Nietzsche’nin zannedilenden çok daha tutarlı ve odaklı bir filozof olduğunu ortaya koyuyor. Nietzsche’nin Felsefesi felsefeyle ilgilenen her seviyeden okurlar için önemli ve güncel bir kaynak…

Kitabın içinden bir bölüm okumak için tıklayınız.

  YAZAR HAKKINDA

  R. L. (Robert Lanier) Anderson, Stanford Üniversitesi Beşeri Bilimler Fakültesinde felsefe profesörüdür. Kant ve Kant-sonrası Alman felsefesi üzerine çalışmaları olan Anderson, Yale Üniversitesi Felsefe bölümündeki öğreniminin ardından (1987), Pennyslvania Üniversitesinde aynı alanda yüksek lisans ve doktora yapmıştır (1993). Anderson Kuzey Amerika Nietzsche Derneğinin başkanlığını yapmaktadır.

  Yayın Yönetmeni

  Hikmet Akyüz

  Yazar

  R. Lanier Anderson

  Türkçesi

  Selin Dilmaç

  Editör

  Hasan Aksakal

  Kapak Tasarımı

  Turgut Üneli

  Yayına Hazırlayan

  Turgut Üneli

  Eser Dili

  Türkçe

  Basım Bilgisi

  1. Baskı / Mart 2022

  ISBN

  978-605-71256-1-3

  Sayfa Sayısı

  112

  İç Kağıt

  60 gr. Holmen

  Kapak Kağıt

  300 gr. Amerikan Bristol